SN74LVC1G32DBVR
Mfr.Part # : SN74LVC1G32DBVR
Manufacturer : Texas Instruments
Description : IC GATE OR 1CH 2-INP SOT23-5
Stock : 169857
Product Category : Gates and Inverters
Current - Output High, Low : 32mA, 32mA
Current - Quiescent (Max) : 10 µA
Logic Level - High : 1.7V ~ 2V
Logic Level - Low : 0.7V ~ 0.8V
Logic Type : OR Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL : 4ns @ 5V, 50pF
Mounting Type : Surface Mount
Number of Circuits : 1
Number of Inputs : 2
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Product Status : Active
Supplier Device Package : SOT-23-5
Voltage - Supply : 1.65V ~ 5.5V