FN2090B-10-06
Contact Now
FN2090B-10-06
Mfr.Part # : FN2090B-10-06
Manufacturer : Schaffner EMC, Inc.
Description : LINE FILTER 110/250VAC 10A CHASS
Stock : 446
Product Category : Power Line Filter Modules
Applications : General Purpose
Approval Agency : CE, CSA, ENEC, UR
Configuration : Two Stage
Current : 10 A
Filter Type : Single Phase
Frequency - Operating : DC ~ 400Hz
Inductance : 8mH
Mounting Type : Chassis Mount
Operating Temperature : -20°C ~ 100°C
Product Status : Active
Termination Style : Quick Connect
Voltage - Rated AC : 110V, 250V