FN355-20-03
Mfr.Part # : FN355-20-03
Manufacturer : Schaffner EMC, Inc.
Description : LINE FILTER 20A CHASSIS MOUNT
Stock : 27
Product Category : Power Line Filter Modules
Applications : General Purpose
Approval Agency : CSA, SEMKO, UR
Configuration : Single Stage
Current : 20 A
Filter Type : Three Phase (Wye)
Frequency - Operating : DC ~ 400Hz
Mounting Type : Chassis Mount
Operating Temperature : -25°C ~ 100°C
Product Status : Active
Termination Style : Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) : 250 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase) : 440 V