FN402-1.6-02
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FN402-1.6-02
Mfr.Part # : FN402-1.6-02
Manufacturer : Schaffner EMC, Inc.
Description : LINE FILTER 250VAC 1.6A TH
Stock : 43
Product Category : Power Line Filter Modules
Applications : General Purpose
Approval Agency : CSA, ENEC, UR
Configuration : Single Stage
Current : 1.6 A
Filter Type : Single Phase
Frequency - Operating : DC ~ 400Hz
Inductance : 6mH
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -25°C ~ 100°C
Product Status : Active
Termination Style : PC Pins
Voltage - Rated AC : 250V