MYMGM1R816ELA5RA
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MYMGM1R816ELA5RA
  • 1
Mfr.Part # : MYMGM1R816ELA5RA
Manufacturer : Murata Power Solutions
Description : DC DC CONVERTER 0.7-1.8V 29W
Stock : 1824
Product Category : DC DC Converters
Applications : ITE (Commercial)
Control Features : Enable, Active High
Current - Output (Max) : 16A
Efficiency : 91.8%
Features : Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type : Surface Mount
Number of Outputs : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case : 56-SMD Module
Power (Watts) : 29 W
Product Status : Active
Type : Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) : 15V
Voltage - Input (Min) : 7.5V
Voltage - Output 1 : 0.7 ~ 1.8V