QSB30024S12
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
QSB30024S12
Mfr.Part # : QSB30024S12
Manufacturer : XP Power
Description : DC DC CONVERTER 12V 300W
Stock : 86
Product Category : DC DC Converters
Applications : ITE (Commercial)
Control Features : Enable, Active High
Current - Output (Max) : 25A
Efficiency : 90%
Features : Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting Type : Through Hole
Number of Outputs : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 100°C
Package / Case : 9-DIP Module
Power (Watts) : 300 W
Product Status : Active
Type : Isolated Module
Voltage - Input (Max) : 36V
Voltage - Input (Min) : 9V
Voltage - Isolation : 1.5 kV
Voltage - Output 1 : 12V