3590S-1-502L
Mfr.Part # : 3590S-1-502L
Manufacturer : Bourns, Inc.
Description : POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Stock : 186
Product Category : Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type : Slotted
Adjustment Type : User Defined
Built in Switch : None
Bushing Thread : 3/8-32
Mounting Type : Panel Mount
Number of Gangs : 1
Number of Turns : 10
Power (Watts) : 2W
Product Status : Active
Resistance (Ohms) : 5k
Resistive Material : Wirewound
Rotation : 3600°
Taper : Linear
Temperature Coefficient : ±50ppm/°C
Termination Style : Solder Lug
Tolerance : ±5%