3852C-282-502AL
Mfr.Part # : 3852C-282-502AL
Manufacturer : Bourns, Inc.
Description : POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR
Stock : 230
Product Category : Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type : Slotted
Adjustment Type : User Defined
Built in Switch : None
Bushing Thread : 1/4-32
Mounting Type : Panel Mount
Number of Gangs : 1
Number of Turns : 1
Power (Watts) : 2W
Product Status : Active
Resistance (Ohms) : 5k
Resistive Material : Cermet
Rotation : 280°
Taper : Linear
Temperature Coefficient : ±150ppm/°C
Termination Style : Solder Lug
Tolerance : ±10%