3851A-282-102BL
Mfr.Part # : 3851A-282-102BL
Manufacturer : Bourns, Inc.
Description : POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Stock : 279
Product Category : Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type : Slotted
Adjustment Type : User Defined
Built in Switch : None
Bushing Thread : 3/8-32
Mounting Type : Panel Mount
Number of Gangs : 1
Number of Turns : 1
Power (Watts) : 1W
Product Status : Active
Resistance (Ohms) : 1k
Resistive Material : Conductive Plastic
Rotation : 280°
Taper : Linear
Temperature Coefficient : ±1000ppm/°C
Termination Style : Solder Lug
Tolerance : ±20%