MC1003-000-103
Mfr.Part # : MC1003-000-103
Manufacturer : Nidec Copal Electronics
Description : POT 10K OHM 0.19W PLASTIC LINEAR
Stock : 1210
Product Category : Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type : Slotted
Adjustment Type : User Defined
Built in Switch : None
Bushing Thread : M6 x 0.75
Features : Long Life
Mounting Type : Panel Mount
Number of Gangs : 1
Number of Turns : 3
Power (Watts) : 0.19W
Product Status : Active
Resistance (Ohms) : 10k
Resistive Material : Conductive Plastic
Rotation : 1080°
Taper : Linear
Temperature Coefficient : ±400ppm/°C
Termination Style : Solder Lug
Tolerance : ±20%