PT15LH06-502A2020-S
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
PT15LH06-502A2020-S
  • 1
Mfr.Part # : PT15LH06-502A2020-S
Manufacturer : Amphenol
Description : 15MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
Stock : 1496
Product Category : Trimmer Potentiometers
Adjustment Type : Side Adjustment
Mounting Type : Through Hole
Number of Turns : 1
Power (Watts) : 0.25W, 1/4W
Product Status : Active
Resistance : 5 kOhms
Resistive Material : Carbon
Temperature Coefficient : ±300ppm/°C
Termination Style : PC Pins
Tolerance : ±20%