BFC2373GF823MF
Contact Now
BFC2373GF823MF
Mega Source # : MEGA-BFC2373GF823MF
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Series : MKT373M
Package / Case : Radial
Other Names : 2222373GF823MF
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.433" (11.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.082µF Film Capacitor 160V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.082µF