ECQ-P1H181JZ
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ECQ-P1H181JZ
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECQ-P1H181JZ
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 180PF 5% 50VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 50V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.335" L x 0.177" W (8.50mm x 4.50mm)
Series : ECQ-P(Z)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQP1H181JZ
P3181
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.492" (12.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP)
Detailed Description : 180pF Film Capacitor 50V Polypropylene (PP) Radial
Capacitance : 180pF