BFC246945124
Contact Now
BFC246945124
Mega Source # : MEGA-BFC246945124
Manufacturer : Angstrohm / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 160V
Tolerance : 0.12µF
Termination : PC Pins
Surface Mount Land Size : 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension : 0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Series : MKT469
RoHS Status : Bulk
Ripple Current - Low Frequency : General Purpose
Polarization : Radial
Other Names : 222246945124
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Manufacturer Part Number : BFC246945124
Height - Seated (Max) : 0.445" (11.30mm)
Expanded Description : 0.12µF ±10% Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) : ±10%
Dielectric Diameter : Polyester, Metallized
Current - Leakage : 250V