B32362B2507J050
Contact Now
B32362B2507J050
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32362B2507J050
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 500UF 5% 250VAC SCREW
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±5%
Termination : Threaded, Male
Size / Dimension : 3.346" Dia (85.00mm)
Series : B32362
Package / Case : Radial, Can
Other Names : B32362B2507J 50
B32362B2507J50
B32362B2507J50-ND
Operating Temperature : -40°C ~ 70°C
Mounting Type : Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 14 Weeks
Lead Spacing : 1.378" (35.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 9.724" (247.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 500µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance : 500µF