BFC233822155
Contact Now
BFC233822155
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC233822155
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1.5UF 20% 630VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 310V
Tolerance : ±20%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Series : MKP338 2
Ratings : X2
Package / Case : Radial
Other Names : 222233822155
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.906" (23.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1.5µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 1.5µF