DPM4W2P2K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
DPM4W2P2K
  • 1
Mega Source # : MEGA-DPM4W2P2K
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.850" L x 0.787" W (47.00mm x 20.00mm)
Series : DPM
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 1.575" (40.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max) : 1.220" (31.00mm)
Features : Low ESR, Low ESL
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 2.2µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 2.2µF