ECQ-E1185RJF
Contact Now
ECQ-E1185RJF
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECQ-E1185RJF
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 1.8UF 5% 100VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Series : ECQ-E(F)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQE1185RJF
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.764" (19.40mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 1.8µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 1.8µF