942C20S22K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
942C20S22K
  • 1
Mega Source # : MEGA-942C20S22K
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.022UF 10% 2KVDC AXIAL
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Voltage Rating - AC : 500V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.650" Dia x 1.339" L (16.50mm x 34.00mm)
Series : 942C
Package / Case : Axial
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) : 20 mOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.022µF Film Capacitor 500V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance : 0.022µF