MKP385268125JD02G0
Contact Now
MKP385268125JD02G0
Mega Source # : MEGA-MKP385268125JD02G0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 6800PF 5% 1.25KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1250V (1.25kV)
Voltage Rating - AC : 450V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385268125JD02G0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.433" (11.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 6800pF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 6800pF