B25631A1806K200
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
B25631A1806K200
Mega Source # : MEGA-B25631A1806K200
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 80UF 10% 1.2KVDC SCREW
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1200V (1.2kV)
Tolerance : ±10%
Termination : Threaded, Male
Size / Dimension : 3.346" Dia (85.00mm)
Series : B25631
Package / Case : Radial, Can
Operating Temperature : -55°C ~ 70°C
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 1.772" (45.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 2.598" (66.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 80µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance : 80µF