F339MX231531KFI2B0
Contact Now
F339MX231531KFI2B0
Mega Source # : MEGA-F339MX231531KFI2B0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 310V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Series : F339M
Ratings : X2
Package / Case : Radial
Other Names : 339MX231531KFI2B0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.433" (11.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.015µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.015µF