ECQ-E12562RJF
Contact Now
ECQ-E12562RJF
Mega Source # : MEGA-ECQ-E12562RJF
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 5600PF 5% 1.25KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1250V (1.25kV)
Voltage Rating - AC : 125V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.610" L x 0.295" W (15.50mm x 7.50mm)
Series : ECQ-E(F)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQE12562RJF
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.709" (18.00mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 5600pF Film Capacitor 125V 1250V (1.25kV) Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 5600pF