BFC237510112
Contact Now
BFC237510112
Mega Source # : MEGA-BFC237510112
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1100PF 5% 630VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 300V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Series : KP/MKP 375
Package / Case : Radial
Other Names : 222237510112
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.532" (13.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1100pF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 1100pF