B32652A2182J000
Contact Now
B32652A2182J000
Mega Source # : MEGA-B32652A2182J000
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Voltage Rating - AC : 700V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Series : B32652
Package / Case : Radial
Other Names : B32652A2182J
B32652A2182J-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1800pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 1800pF