225P15391WD3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
225P15391WD3
  • 1
Mega Source # : MEGA-225P15391WD3
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 70V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.700" L x 0.252" W (17.78mm x 6.40mm)
Series : Orange Drop® 225P
Package / Case : Radial
Other Names : 338-3403
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 14 Weeks
Lead Spacing : 0.375" (9.52mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.350" (8.90mm)
Dielectric Material : Polyester
Detailed Description : 0.015µF Film Capacitor 70V 100V Polyester Radial
Capacitance : 0.015µF