B32654A1154J000
Contact Now
B32654A1154J000
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32654A1154J000
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.15UF 5% 1.6KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC : 500V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Series : B32654
Package / Case : Radial
Other Names : 495-6887
B32654A1154J
B32654A1154J-ND
B32654A1154J000-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.083" (27.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.15µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.15µF