SMDTD04100VA00KS00
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SMDTD04100VA00KS00
Mega Source # : MEGA-SMDTD04100VA00KS00
Manufacturer : WIMA
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1UF 10% 100VDC 4030
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±10%
Termination : Solder Pads
Size / Dimension : 0.402" L x 0.299" W (10.20mm x 7.60mm)
Package / Case : 4030 (10276 Metric)
Other Names : 1928-1875
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.209" (5.30mm)
Dielectric Material : Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Detailed Description : 1µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized 4030 (10276 Metric)
Capacitance : 1µF