35MU225M4532X
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
35MU225M4532X
Mega Source # : MEGA-35MU225M4532X
Manufacturer : Rubycon
Description : CAP FILM 2.2UF 20% 35VDC 1812
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 35V
Tolerance : ±20%
Termination : Solder Pads
Size / Dimension : 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series : PMLCAP®, MU
Package / Case : 1812 (4532 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.063" (1.60mm)
Dielectric Material : Acrylic, Metallized
Detailed Description : 2.2µF Film Capacitor 35V Acrylic, Metallized 1812 (4532 Metric)
Capacitance : 2.2µF