104MMR630K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
104MMR630K
  • 1
Mega Source # : MEGA-104MMR630K
Manufacturer : Illinois Capacitor (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Series : MMR
Package / Case : Radial
Other Names : 104MMR630K-ND
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 22 Weeks
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.571" (14.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.1µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.1µF