ECQ-B1H273JF3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ECQ-B1H273JF3
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECQ-B1H273JF3
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 50V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.295" L x 0.138" W (7.50mm x 3.50mm)
Series : ECQ-B(F)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQB1H273JF3
P4587TB
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.295" (7.50mm)
Dielectric Material : Polyester
Detailed Description : 0.027µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Capacitance : 0.027µF