ECQ-E1684JF3
Contact Now
ECQ-E1684JF3
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECQ-E1684JF3
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Series : ECQ-E(F)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQE1684JF3
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.665" (16.90mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.68µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.68µF