BFC246842683
Contact Now
BFC246842683
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC246842683
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.256" W (17.50mm x 6.50mm)
Series : MKT468
Package / Case : Radial
Other Names : 222246842683
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.630" (16.00mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.068µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.068µF