ECQ-E2155JF3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ECQ-E2155JF3
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECQ-E2155JF3
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Series : ECQ-E(F)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQE2155JF3
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.858" (21.80mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 1.5µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 1.5µF