BFC247962244
Contact Now
BFC247962244
Mega Source # : MEGA-BFC247962244
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.24UF 5% 630VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 200V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Series : MKP479
Package / Case : Radial
Other Names : 222247962244
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.866" (22.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.24µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.24µF