F339X136833MFI2B0
Contact Now
F339X136833MFI2B0
  • 1
Mega Source # : MEGA-F339X136833MFI2B0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.068UF 20% 800VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 800V
Voltage Rating - AC : 330V
Tolerance : ±20%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Package / Case : Radial
Other Names : 339X136833MFI2B0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.472" (12.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.068µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.068µF