170152K630BB
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
170152K630BB
Mega Source # : MEGA-170152K630BB
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1500PF 10% 630VDC AXIAL
RoHS Compliant : Request inventory verification / Request inventory verification
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Series : 170
Package / Case : Axial
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Request inventory verification / Request inventory verification
Features : Low ESR
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1500pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance : 1500pF