C4DEFPQ6260A8TK
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
C4DEFPQ6260A8TK
  • 1
Mega Source # : MEGA-C4DEFPQ6260A8TK
Manufacturer : KEMET
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 260UF 10% 400VDC SCREW
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Tolerance : ±10%
Termination : Threaded, Male
Size / Dimension : 3.307" Dia (84.00mm)
Series : C4DE
Package / Case : Radial, Can
Other Names : 399-7579
4DEFPQ6260A8TK
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 50 Weeks
Lead Spacing : 1.772" (45.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 2.598" (66.00mm)
Features : Low ESL
ESR (Equivalent Series Resistance) : 620 µOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 260µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance : 260µF