160394J100F-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
160394J100F-F
  • 1
Mega Source # : MEGA-160394J100F-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Series : 160
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.433" (11.00mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.39µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.39µF