BFC247011684
Contact Now
BFC247011684
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC247011684
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 63V
Voltage Rating - AC : 40V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Series : MKT470
Package / Case : Radial
Other Names : 222247011684
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.354" (9.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.68µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.68µF