BFC247066222
Contact Now
BFC247066222
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC247066222
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 200V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series : MKT470
Package / Case : Radial
Other Names : 222247066222
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.728" (18.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 2200pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 2200pF