BFC236647473
Contact Now
BFC236647473
Mega Source # : MEGA-BFC236647473
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series : MKT366
Package / Case : Radial
Other Names : 222236647473
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.630" (16.00mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.047µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.047µF