QXL2B683KTP7FG
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
QXL2B683KTP7FG
Mega Source # : MEGA-QXL2B683KTP7FG
Manufacturer : Nichicon
Description : CAP FILM 0.068UF 10% - RAD
Voltage Rating - AC : 125V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.433" L x 0.228" W (11.00mm x 5.80mm)
Series : QXL
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max) : 0.571" (14.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.068µF Film Capacitor 125V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.068µF