B32520C3104K000
Contact Now
B32520C3104K000
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32520C3104K000
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series : B32520
Package / Case : Radial
Other Names : 495-2426
B32520C3104K
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 6 Weeks
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.335" (8.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description : 0.1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Capacitance : 0.1µF