BFC246955123
Contact Now
BFC246955123
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC246955123
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Series : MKT469
Package / Case : Radial
Other Names : 222246955123
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.453" (11.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.012µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.012µF