B32653A1823J000
Contact Now
B32653A1823J000
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32653A1823J000
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.082UF 5% 1.6KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC : 500V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm)
Series : B32653
Package / Case : Radial
Other Names : B32653A1823J
B32653A1823J-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.161" (29.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.082µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.082µF