BFC2370CL154
Contact Now
BFC2370CL154
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC2370CL154
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 40V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series : MKT370
Ratings : AEC-Q200
Package / Case : Radial
Other Names : 2222370CL154
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.315" (8.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.15µF Film Capacitor 40V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.15µF