BFC246925104
Contact Now
BFC246925104
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC246925104
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series : MKT469
Package / Case : Radial
Other Names : 222246925104
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.445" (11.30mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.1µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.1µF