EEC2G705HQA407
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
EEC2G705HQA407
  • 1
Mega Source # : MEGA-EEC2G705HQA407
Manufacturer : Nichicon
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 7UF 400VAC QC TERM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - AC : 400V
Tolerance : -5%, +10%
Termination : Quick Connect, Disconnect
Size / Dimension : 1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
Series : EEC
Package / Case : Rectangular Box
Other Names : 493-3798
Operating Temperature : -25°C ~ 85°C
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.496" (38.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 7µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Capacitance : 7µF