B32653A0473K289
Contact Now
B32653A0473K289
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32653A0473K289
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 0.047UF 10% 1KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1000V (1kV)
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Series : B32653
Package / Case : Radial
Other Names : B32653A 473K289
B32653A473K289
B32653A473K289-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.591" (15.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.047µF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.047µF